فراموش کردم
رتبه کلی: 580


درباره من
سلام

اهل ایرانم، مهد تمدن
روزگارم بد نیست
تکه نانی،خورده هوشی،سر سوزن ذوقی
مادری دارم بهتر از گلبرگ گل
دوستی بهتر از آب روان
و خدایی که در این نزدیکی است
...
یکی از بزرگترین اهداف من در زندگی
شناسایی خود و طبیعت است
طبیعتی که منیتم را رقم زده است
و ازپس آن خواهان شناختی هستم به ژرفای اقیانوسی آرام
آرامی که آرام جانم شود
برای نزدیک شدن به این هدف گام در دانشگاهی نهادم که مرا با دوستانی آشنا ساخت که تا دیروز برایم غریبه بودند.
دوستانی که خیلی کوچکتر از آن بودند که به چشمان مان دیده شوند اما معرفتی ذاتی در آنان وجود دارد که به بزرگی تمام اقیانوس ها،دریاها،رودها،چشمه ها،آبگیر ها و آب راه ها است!
معرفتی که در هیچ موجود دوپایی آن را نیافتم .من با موجوداتی آشنا شدم که نه تنها من بلکه همه موجودات عالم بودنشان را به واسطه آنها یافته اند..
حال آنان بهترین دوستان من هستندکه مدام درس معرفت و بخشندگی را به من می آموزند.
درس تلاش برای ادامه حیات ،برای بودن و شدن!!
دوستانی دارم که هیچ گاه و به هیچ قیمتی دوستشان را به جفا نمی فروشند!
و...
لیسانس: میکروبیولوژی
فوق لیسانس :بیوتکنولوژی
به امید روزی که معرفت ما آدمها نسبت به هم نزدیک به معرفت همین موجودات ذره بینی شود!!
سایه خلیلی (SAYEJOON )    

نماد شناسی!

درج شده در تاریخ ۹۰/۱۰/۰۶ ساعت 07:34 بازدید کل: 1855 بازدید امروز: 1 1 می‌پسندم  
 

 

نماد چيست؟

 

نویسنده : Eugene Gorny

برگردان : مجید مجدنیا

 

زمانیکه مردم متوجه می شوند که من در نمادشناسی تخصص دارم و در دانشگاههای مختلف پیرامون این موضوع تدریس می کنم ، ازمن در خواست می کنند تا بگویم نمادشناسی چیست ؟

 

غالباً کسی نمی داند نمادشناسی چیست و اصولاً به چه دردی می خورد البته جالب است بدانید که تا کنون کسی نپرسیده است ریاضیات یا زیست شناسی چیست و به چه دردی می خورد.

 

همیشه زمانیکه سعی می کنم تا پاسخ مناسبی به پرسش ها بدهم متوجه می شوم که کار ساده ای نیست و به همین خاطر اکثراً از پاسخ دادن های مستقیم طفره می روم و به این توضیح کوتاه بسنده می کنم که نمادشناسی ، چیزی حد فاصل بین علم فلسفه و علم زبان شناسی است.

 

کم کم خودم نیز متوجه شدم که هنوز در مورد نمادشناسی چیز زیادی نمی دانم ، بنابراین سعی کردم تمام انرژی و توان خودرا صرف مطالعه پیرامون این موضوع بکنم . مایلم نتایج تحقیقات و مطالعاتم رابرایتان در 3 بخش ارائه دهم.

 

1_ یکی از گسترده ترین ومتعارف ترین تعاریف نمادشناسی تشریح آن بوسیله موضوع است.

 

« نمادشناسی عبارتست از علم علائم و یاسیستم های علامتی » اگر به این تعریف دقت کنیم ، پرسشی در ذهنمان ظاهر میشود : چه کسی تفاوت علائم و غیرعلائم را مشخص می کند ؟

 

اجازه دهید ابتدا فرض کنیم که : الف: علائم وجود دارند ، ب: ما می دانیم علائم چه هستند .

 

خیلی وقتها پیش ، آقای Augustineاز مشکلات تفکیک اشیاء و علائم و نمادها آگاه بود ، ماباید ابتداتوانائی شناخت اشیاء را داشته باشیم و در مورد آنها صحبت کنیم و سپس به کمک علائم ، نمادها را جایگزین اشیاء بسازیم .

 

این روش بعدهاموجب شدتانظریة(روش ثـات)توسط پدرعلم نمادشناسی مدرن آقای«S.Pieree» ارائه شود .

 

آقای پیرس معتقد بود که اشیاء در درون خود به یکدیگر تبدیل می شوند و نمادها نیز به عنوان رسانه ای عمومی بین تفکر مردم و جهان عمل می کنند.

 

از طرف دیگر ، برخی چیزها که به عنوان نماد تعیین میشود ، ممکن است به عنوان یک وسیله و ابزار ساده ای کاربرد داشته باشد.

 

کسیکه سواد خواندن و نوشتن دارد و می تواند انجیل را بخواند و تفسیر کند ، این کتاب را به عنوان یک نماد مقدس می داند . اما شخص دیگری می تواند در یک شرایط خاص با کوبیدن همان کتاب مقدس بر سر شخص دیگری موجب مرگ وی شود.

 

گاهی مردم به برخی از اشیاء معانی خاصی می دهند. یا آنها را به علائم و نمادهائی نسبت می دهند که برای دیگر مردمان شاید کاملاً بی معنی و پوچ به نظر برسد.

 

مانند:حرکات عجیب وغریب وگروهی مردمان برخی ازقبایل ، یا اعتقادات آنها به خرافات و خرافه پرستی و ...

 

بطور خلاصه شرایط زیادی وجود دارد تا ما تصور کنیم که یک شیئی خاص به عنوان یک نماد باشد یا نباشد . در هر صورت ، در نمادشناسی ، مشکل خاصی بین اشیاء و نمادها وعلائم وجود ندارد.

 

نهایتاً اینکه نمادشناسی به معنی تصور کردن هر چیز همانند نماد و سیستم های نمادینی است ، که هر چیزی را به عنوان موضوع ، در بردارد . اگرچه در مجموع فاقد موضوع یا حداقل فاقد موضوعی خاص در درون خود است.

 

2_تعریف نوع دوم تعریف نمادشناسی بوسیله روش است.نمادشناسی یک روش زبان شناسانه در تعارض با سایر زبانهای معمولی است.مفهوم این جمله چیست ؟ یعنی اینکه نمادشناسی راهی است برای بازبینی برخی اشیاء که تابع و منشعب از یک زبان مشابه و همانند است.

 

این تشابه ، هسته اصلی در روش است . باداشتن یک زبان ، همه چیز را می توان توضیح داد: سیستم خویشاوندی ، کارتهای بازی ، بیان حالات چهره ، هنر آشپزی ، تشریفات مذهبی و هر چیز دیگر.

 

ما می توانیم نمادشناسی را انتقال کنایه (بااستفاده از شباهت) بدانیم.

 

یکی از مهم ترین اصول نمادشناسی ، شاخه هائی از اصطلاحات زبان شناسی است بنابراین در نمادشناسی از طریق روش ، همه چیز همانند استعاره زبانی یا تفسیر آگاهانه هر چیز همانند زبان است.

 

نظریه های زیادی وجود دارند که بر مفاهیم زبانی به عنوان یک بعد اساسی دنیای بشری تاکید دارند. هر منوتیک که معمولاً با نمادشناسی در تضاد است زبان را به عنوان رسانه همگانی تجربیات بشری ، مورد احترام می داند . شناخت نقش ابزار های نمادین فعالیتهای بشری نتیجه کارکرد پنداشت بسیاری از شاخه های روان شناسی ، جامعه شناسی ، علوم انسان شناختی و ... است.بهرحال هیچکس اینگونه علوم را نمادشناسی نمی داند و نمادشناسی با همة آنها ، بخصوص با مورد خاص ، تضاد درونی دارد. دلیل آن چیست؟

 

همانطوریکه قبلاً اظهار شد ، مردم عادی نمی توانند درک کنند که نمادشناسی چه کاربردی دارد حتی در کتابهای دانشجویان این رشته نیز مطالب بسیار مبهم و نامشخص و نامفهوم و با اصطلاحات و مدلها و فرمولهای غیرمتعارف توضیح داده شده است . بنابراین اکثریت مردم از کاربرد و تعاریف نمادشناسی اطلاعات دقیقی ندارند. وقتی پرسیده می شود «نمادشناسی یعنی چه» ممکن است پاسخ داده شود علمی که با علائم و سیستم ها سروکار داشته باشد، این پاسخی است که حتی خود پاسخ دهنده را هم قانع نمی کند .

پس تعریف دیگری باید از نمادشناسی ارائه شود.

 

نمادشناسی همانند یک علم ، بوسیله نمادشناسان سازماندهی شده اند در این مسیر کاربرد علائم ، کدها ، مفاهیم ، نمادها و اصطلاحات و ... بصورت قراردادی یا عرفی و معمول است که در این علم به عنوان یک نماد بکار گرفته می شوند.

 

بنابراین نمادشناسی موضوعی ، عبارتست از نمادهائی که توسط مردم یعنی همانهائی که خودشان را نمادشناسان می دانند ، مشخص و ارائه می شوند

 

 

 

 

 

ف.فرامرزی(anima )
۹۰/۱۰/۰۶ - 18:35
چون مطلب تازگی داشت برایم به تفکر نیاز دارم .اما نماد را در ذهنم حروف و کلمات تصور کردم که وسیله ای است برای ارتباط مردم با یکدیگر
@};-
سایه خلیلی(SAYEJOON )
۹۰/۱۰/۰۶ - 19:51
خوشحالم که مطلبم شما را به تفکر واداشتٰ امیدوارم بقیه دوستان هم با بینش عمیق به این موضوع بپردازند.
مرسی از شما
%%-@};-%%-
اکبر قمری اصل(aramamdonya )
۹۰/۱۰/۰۸ - 18:06
جالب بود خیلی جالب@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-@};-
نابخشوده(sky-boy-70 )
۹۰/۱۰/۲۲ - 15:07
vagan jaleb bod mamnon az shoma@};-
مارتین . آتش(martin555 )
۹۰/۱۱/۱۴ - 18:36
نماد - علامت - نشانه - سنبل - توتم- پرچم- در ابتداهمگی با هدف نشان دادن وحدت و یکپارچگی مد نظر بوده وهست و موضوعی قراردادیست که بسته به شرایط فرد - قوم - قبیله و کشور قابل تغییر است پس نماد نشانی قرار دادی ست وبعد از آن در علوم مختلف مورد استفاده قرار گرفته است

ممنون از مطلبتون@};-
هنرمند و هنر دوست بهزاد یاغموری(behzadyaghmoory )
۹۰/۱۱/۲۴ - 19:36
marsi=Dchox=Dchox
گلاره محمدی(golemehraboon )
۹۰/۱۱/۲۴ - 20:21
چیز پیچیده ای ست@};-%%-


لوگین شوید تا بتوانید نظر درج کنید. اگر ثبت نام نکرده اید. ثبت نام کنید تا بتوانید لوگین شوید و علاوه بر آن شما نیز بتوانید مطالب خودتان را در سایت قرار دهید.
فراموش کردم
فراخوان شرکت در مسابقات مهیج قهرمانی موی تای استان به دنبال خداوند نگرد! باشگاه سانداووشو المپیک شهرستان میانه ثبت نام میکندگون باتان ( غروب ) شعر تورکیتبریک به تمام دست اندر کاران بی تدبیر و خفت پذیران همیشگی^^*** خرید انواع سامانه های پیامکی با قیمت های نازل ***^^حادثه مرگبار محرکی برای کاهش وزنپسرانی که ضعف دختر و دخترانی که ضعف پسر دارندبه تو می اندیشم.علت بیرون آمدن کرمهای خاکی در باران
کاربران آنلاین
علی رضا حمید ریاحی shaya nouri بی تانم فرازمند گیلدا iNvOk3._.FoR._.D3aD ناجیان majid-majidi بختیاری حسن یا فاطمه زهرا توحید ت JAKI * JILI (سن سیزلمیشم) فروشگاه لاوین ALONE-------BOY سلوی ناصری harfe-dele-dagonam oOoOo_________I-IƏmId - ŞƏD________oOoOo javad irani هنرمند و هنر دوست بهزاد یاغموری ت---ی---ن---ا---ب--- .ı Silent ı. مبلمان و کابینت (V)..........هیچ کس..........(M) jjjjjjjjjjjjj__ علیرضا- قره داغی امیر والیبالیست علیرضا نصرالهی فروشگاه APPLE س.دومانلی رقیه عزیزی (-_-MoOJe*mAnfIi-_-) فرشته**مینایی لیدا 65 خونه باغ رضا *____in love____* شب_بارانی ارمان-15-11 ****اشکان 07**** اسماعیلیا اسپرت لوکس امیر علی مسعودی* ممول کوچولو پیروز ک مهدی.نیکزاد پایان قرار(اگه آشنا هستی اد کن) کافی نت آ3 reza hasanzadeh Se7en ترکمانچای مصطفی علیپور shahab asa سوداتنها یاعلی سید علوی فر __Ba cheshmaye khis khandidan__ آموزشگاه کنکاش کافی نت آریا نگین . امیر عبدالله زاده فروشگاه لوازم اسپرتی و لوکس خودرو (رعد اسپرت) meliiisa(aaaaa) پسر غمگین گیسومرادی. بهرام بالائی آرنا فکوری آنا یوردوم میانا امیر تک GhoSTRideR navidmahigir رحیم حمیدی مشاورین املاک میانه *مگه مهمه* الپاچینو جمشید جهانگیرزاده آرامیس2... علیرضاامیرخیزی ساناز *میرزایی رها دوستی *پینار* پیرایش دنیز روژانا

مسئولیت کلیه مطالب به عهده نویسندگان و ارسال کنندگان آن است